PSL All-City basketball players to take a bow between championship games Friday at Calihan Hall

Contact:
Chuck Johnson
Media Information Director
DPS Office of Athletics
chuck.johnson@detroitk12.org
313-870-5863

Players selected to the Detroit Public School League 2014-15 All-City girls’ and boys’ basketball teams will be introduced Friday between championship games  of the Big D finals doubleheader at University of Detroit Mercy Calihan Hall.

The top 15 players, as voted by league coaches, comprise a first team, second team and third team and are listed (below) in order of how they finished in the balloting.

In addition to the All-City teams, this year’s Mr. PSL basketball and Miss PSL basketball will be announced between games. The awards represent the top boy and girl senior player as voted by the coaches and are presented annually by the Horatio Williams Foundation.

The PSL championship doubleheader starts at 5 p.m. with the girls’ game between three-time defending league champion King (11-0 league, 17-0 overall) and Cass Tech (11-1 league, 14-3 overall).

The 7:30 p.m. boys’ game matches No. 1-ranked Western (12-0 league, 16-0 overall) against Renaissance (8-4 league, 12-6 overall). Admission is $10

The 2014-15 All-City Basketball Teams

DETROIT PUBLIC SCHOOL LEAGUE ALL-CITY BOYS BASKETBALL

FIRST TEAM: Brailen Neely, 5-10 guard, Jr., Western; Karmari Newman 6-3 guard, Jr., East English Village; Justin Turner, 6-4 guard, Jr., Renaissance; Joshua Davis, 6-5 forward, Sr., Ford; Marquel Ingram, 6-3 guard, Sr., Pershing
SECOND TEAM: James Smith III, 6-2 guard, Jr., Douglass; Armani Lee, 6-4 guard, Sr., King; Robert Edwards, 6-3 forward, Sr., Cass Tech; Terrance Sewell, 6-3 guard, Jr., DCP-Northwestern; Demonte Jones, 5-7 guard, Jr., CMA
THIRD TEAM: Anthony Johnson, 6-5 forward, So., Southeastern; DeAndre May, 5-10 guard, Sr., Osborn; Jalen Hairston, 6-3 guard-forward, Sr., CMA; James Towns, 6-1 guard, Jr., Ford; Daniel Jefferies, 6-5 guard, Sr., Central

DETROIT PUBLIC SCHOOL LEAGUE ALL-CITY GIRLS BASKETBALL
FIRST TEAM: Siyeh Frazier, 5-9 guard, Jr., Renaissance; K’lynn Willis, 5-4 guard, Sr., Cass Tech; Janae Williams, 5-8 guard, Sr., King;  Icesis Chandler-Poole, 6-0 guard-forward, Sr., DCP-Northwestern;  Brittany Hill, 5-9 guard, Jr., Pershing
SECOND TEAM: Taylor Parker, 5-7 guard, Sr., Cass Tech; Malayasia McHenry, 6-3 center, Sr., King; Tyesha Hood, 6-4 center, Sr., Mumford; Tiera Thomas, 5-9 guard, Jr., Ford; Deanna Fletcher, 6-0 forward, Jr., Mumford
THIRD TEAM:  Vantanae Garrett, 5-7 guard, Fr. CMA; Candice Tate, 5-7 guard, Sr., Cass Tech; Micaela Kelly, 5-8 guard, Jr., King; Alicia Norman, 5-4 guard, So., King;  Iresis Chandler-Poole, 6-0 forward-center, Sr., DCP-Northwestern

 

This entry was posted in Boys, Girls, News and Press Releases, Sports.