Pershing completes perfect boys’ basketball regular season with Operation Friendship victory

In a storied boys’ basketball history that includes five state championships, Detroit Public School League champion Pershing High has never finished a season unbeaten.

Operation Friendship (489)First-year coach Wydell Henry’s No. 1-ranked Doughboys (20-0) have their eyes focused on a historic sixth state championship, and finishing unbeaten, after completing a perfect regular season Thursday with a 74-59 victory against University of Detroit Jesuit (16-4).

Pershing, led by Mr. PSL Kahlil Felder’s 22 points and Martez Walker’s 13, easily triumphed to capture the Operation Friendship city championship before a near-capacity crowd at Western International High School. The victory ended the Catholic League’s two-year winning streak in this event.

“A lot Public School League coaches don’t take this game seriously after that city championship game,” said Henry.  “They say it’s not a big game. But it’s definitely a big game for the city to show that the Public School League is still good.”

In the consolation game between the PSL and Catholic League runners-up, Cass Tech (16-3) lost 55-52 loss to Warren De La Salle (16-4).

Pershing will open the state tournament at home against King at 5 p.m. Monday. Cass Tech plays at 4 p.m. Monday at Cody (7-6).

Boys’ basketball district pairings (March 4-8):

CLASS A
(Western International semifinals, finals)
Monday: Cass Tech (16-3) at Cody (7-6) 4 p.m.; King (10-10) at Pershing (20-0) 5 p.m.;
Hamtramck (8-5) at Denby (7-9) 5 p.m.
Wednesday semifinals: Western vs. Pershing-King winner 4 p.m.; Cass Tech-Cody winner vs. Hamtramck-Denby winner 5:30 p.m.
Friday finals: 5 p.m.

University of Detroit Jesuit (semifinals, finals)
Monday: Mumford (5-11) vs. Henry Ford (10-10) 5:30 p.m.; Farmington (6-13) at Redford Union (2-17) 6 p.m.
Wednesday semifinals: Mumford-Ford winner vs. U-D Jesuit (16-4) 5:30 p.m.; Redford Union-Farmington winner vs. Renaissance 7 p.m.
Friday finals: 7 p.m.

East Detroit
Monday: St Clair Shores Lakeview (17-3) vs. Grosse Pointe North (10-9) 5:30 p.m; East English Village (8-9) vs. East Detroit (3-15)
Wednesday semifinals: Grosse Pointe South vs. Lakeview-GP North winner 5:30 p.m.; Southeastern vs. East English Village-East Detroit winner 7 p.m.
Friday finals: 5:30 p.m.

CLASS B
Central
Monday: Detroit University of Prep (5-8) at Central (7-10) 5 p.m.
Wednesday semifinals: Douglass vs. University Prep-Central winner 5 p.m.; Northwestern (2-11) vs. Henry Ford Academy (3-9) 7 p.m.
Friday finals: 7 p.m.

Warren Lincoln
Monday: Warren Lincoln (10-9) vs. Clinton Township Clintondale (14-6); St Clair Shores South Lake (9-10) vs. Harper Woods Chandler Park Academy (17-3) 5:30 p.m.
Wednesday semifinals: Osborn vs. Lincoln-Clintondale winner 5:30 p.m.; South Lake-Chandler Park winner vs. Centerline 7 p.m.
Friday finals: 7 p.m.

Livonia Clarenceville
Monday: Livonia Clarenceville (4-16) vs. South Lyon East (2-17) 6 p.m.; Detroit Community (10-6) vs. CMA (5-6) 7 p.m.
Wednesday semifinals: Ann Arbor Gabriel Richard vs. Clarenceville-South Lyon East winner 6 p.m.; Detroit Cesar Chavez Academy vs. Community-CMA winner 7:30 p.m.
Friday finals: 7 p.m.

CLASS C
Detroit Edison
Wednesday semifinals: Detroit Consortium (12-4) vs. Westside Academy (1-10) 5 p.m.
Friday finals: Consortium-Westside winner vs. Detroit Edison 6 p.m.

CLASS D
Wednesday semifinals: Detroit Universal Academy (4-7) at Southfield Christian (16-4) 5 p.m.; Davis Aerospace (1-10) at Novi Franklin Road Christian (0-0) 6 p.m.
Friday finals: 5 p.m.

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in Boys, News and Press Releases, Sports and tagged .